Tematy rozprawek o przyjaźni

Pobierz

Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.O tym, jak skutecznie czytać tematy rozprawek, umiejętnie stawiać tezy i przekonująco argumentować, dowiesz się z dalszej części tego poradnika.. Obawiałam się nieco reakcji dzieci, ponieważ książka, z pozoru łatwa w odbiorze, przystępna i krótka, niesie ze sobą mnóstwo emocjonalnych treści, miałam jednak ważne powody ku temu, aby sięgnąć po tę lekturę już teraz.- fantastyczne, np. ciekawe zdarzenie w wymyślonej krainie, przeniesienie się w czasie, podróż kosmiczna, coś o smokach albo syrenach, - coś młodzieżowego, np. problemy nastolatki, pierwsza miłość, hobby, czyjaś choroba, zwyciężenie słabości lub strachu przed czymś, - ukazanie problemów dzisiejszego świata, np. brak miłości, zatrucie środowiska, zanik wartości, brak tolerancji,-wcielenie się w zupełnie inną postać, np jakieś zwierzę, roślinę, - możesz .Najlepsze aforyzmy o życiu, o przyjaźni, o kobietach, o szczęśćiu, o miłości.. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie cytatu znanej osoby, który wpasowałby się idealnie w tok zapisanych przemyśleń.Temat 1.. Ze względu na jej znaczenie postanowiliśmy zebrać najsłynniejsze i najbardziej znaczące cytaty na ten temat.Uważam, że temat "przyjaźni" opisałam wystarczająco dokładnie, a czytelnika mojej pracy zachęcam do własnych refleksji..

Lista tematów rozprawek dla maturzysty.

Podsumowując, przyjaźń damsko- męska to nie żaden mit, ani bajka.Jednak przyjaźń, jaka rodzi się między pacjentem i starszą kobietą, staje się czymś szczególnym.. Mówię tylko o tym, co zaobserwowałem choćby w mojej klasie.. Kiedy przechodzisz przez trudny okres w życiu, zauważysz brak pewnych "przyjaciół".Przyjaźń dostrzegamy nie tylko między ludźmi lecz np. między człowiekiem a zwierzęciem.. 2009 - Napisz opowiadanie pt. "Tak się zaczęła przyjaźń", którego bohaterami będą człowiek i zwierzę.. Postawa chłopca, który w ciągu 12 dni przeżywa 120 lat, to nie tylko przykład akceptacji cierpienia, ale także heroicznej walki o każdą chwilę, każde doświadczenie.Temat wypracowania: Bohaterowie mitologiczni jako symbole wartości cenionych także dziś (uniwersalizm mitów)!. grupa starszych dzieci - uczniowie sami wymyślają i spisują cechy i zachowania świadczące o prawdziwej przyjaźni.Temat: Sztuka przyjaźni.. Przekonuje się o tym Mały Książę, gdy pewnego dnia napotyka w ogrodzie na Ziemi tysiące róż.. Tezę postawioną w temacie poprzesz odpowiednimi argumentami.. Wspólne doświadczenia sprawiają, że pomiędzy trójką bohaterów zacieśniają się więzy przyjaźni.Jako temat prezentacji maturalnej wybrałam "Motyw przyjaźni w literaturze.. Najważniejsze to być sobą i być dla tej drugiej osoby wsparciem..

Dzięki przyjaźni ten czas nie był dla nich stracony.

Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?. Przyjaźń, czy to z partnerem, członkiem rodziny, lub współpracownikami, ma zasadniczy wpływ na naszą szczęśliwość.. To najprostszy i naturalny wybór formy przy tym temacie.. Pozostali sobą.. Opisz, co osiągnął i odpowiedz, jak do tego doszedł.. ZALETY - wybierz 2-3 argumenty i uzasadnij je.. Naklejają na promienie słońca.. RADA 2: Wybierz ciekawszy układ.Warto pokusić się o pytanie retoryczne, aby wzbogacić swoją wypowiedź i wzbudzić zainteresowanie osoby czytającej Twoją rozprawkę.. Nie chciałbym generalizować, bo to nie o to chodzi, żebym prezentował schematyczne myślenie, kiedy wcześniej pisałem, że pora wyjść poza schematyczne ramy.. Rozprawka z tezą.. Przyjaźń wobec innej istoty decyduje o jej wyjątkowości.. Teza to pewnik, co do którego nie masz absolutnie żadnych wątpliwości.. Cel poznawczy: .. Przyjaźń dopomaga młodzieńcom do unikania błędów, starszych otacza opieką i uzupełnia ich pracę, w tym, co przerasta ich nadwątlone siły, ludzi w kwiecie wieku pobudza do pięknych czynów" ..

Może jednak negować powszechną opinię czy opinię wyrażoną w ...Cytaty, aforyzmy i sentencje o przyjaźni.

Rozprawka - z czego się składa?. Kontynuowali naukę, dochowali wierności harcerskim ideałom, starali się dbać o kształcenie następnych roczników młodzieży, walczyli o wolność, dyskutowali, spierali się, śmiali.Pamiętaj, że istnieją dwa modele rozprawek: z tezą lub hipotezą.. Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdyMoże on opisać sytuację przyjaźni ze źródeł literackich lub z swojego doświadczenia życiowego, w którym na pewno jest sporo odpowiednich przykładów.. RADA 1: Nie czujesz się bardzo mocny w pisaniu - wybierz rozprawkę.. Przyjaźń to piękna relacja obustronna, o którą trzeba dbać zawsze.. Słownik języka polskiego mówi nam że przyjaźń jest to duchowa, emocjonalna i platoniczna więź łącząca dwoje lub więcej ludzi.. Absorbujemy się rodziną, bo o nią trzeba dbać i pielęgnować równie mocno.Sprawdź najpiękniejsze cytaty o przyjaźni, które możesz wykorzystać np. na liściku do prezentu na urodziny czy jako podpis do wspólnego zdjęcia.. Na ogół nie jest to trudne zadanie, ale warto poćwiczyć, żeby nabrać wprawy .. Jeżeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie, więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swoje pączki..

Na koniec jestem gotowa zaryzykować zdanie: "Mały książę to najpiękniejsza książką o przyjaźni, jaka kiedykolwiek została napisana".

To właśnie przyjaciele wprowadzają w nasze życie radość, a w trudnych chwilach powstrzymują przed upadkiem.. Przyjaźń jest ludziom potrzebna do życia na równi z powietrzem.. Św .Poznali niemieckie metody terroryzowania społeczeństwa.. Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich.. Ostatnio dodane.. Dzięki temu, że nie potrafi mówić, ludzie mają pewność, że ich najskrytsze marzenia nigdy nie zostaną ujawnione.Piękny artykuł na temat przyjaźni.. Szczęście to nie tylko to, co los daje, ale i to, czego nie zabiera.Rozprawka - sprawdź jak napisać rozprawkę, jaki układ elementów zastosować, zapoznaj się z przykładami rozprawek.Poznaj tematy wypowiedzi, które pojawiły się na arkuszach w ubiegłych latach: 2010 - Pomyśl o kimś, kto odniósł sukces.. Zaczyna wtedy rozumieć, że róże te, chociaż dla postronnego obserwatora tak podobne do jego wyjątkowej róży, nie mają dla niego znaczenia.W przyjaźni powinny się liczyć czyny a nie słowa.. Mówić, obiecywać można wiele, i nie zawsze szczerze, lecz gdy cos sie zrobi, dokona jakiegoś czynu dobrego dla przyjaciela, pomoże się mu to wtedy jest dowód takiej naprawdę prawdziwej, szczerej, wiernej przyjaźni.Dzięki niemu poznaje tragiczną historię o swoich rodzicach, Hagrid opowiada także o bliźnie, którą Harry ma na czole.. Aby poprawnie napisać rozprawkę, musisz zacząć od zrozumienia jej tematu.. Jedyne pod słońcem!Przyjaźń z facetem jest całkiem inna.. Kolejnymi przyjaciółmi Harrego zostają Ron Weasley i Hermiona Granger - to koledzy ze szkoły.. Bez niej wiedlibyśmy smutny, bezbarwny i samotny żywot.. 5 Jak zrozumieć temat rozprawki?. Oparta na wzajemnym zrozumieniu, wspólnych doświadczeniach.Z wielu różnych przygotowanych przez nauczyciela karteczek z cechami i zachowaniami dotyczącymi przyjaźni dzieci wybierają 6 najważniejszych ich zdaniem.. "Naj­lep­szym przy­jacielem jest ten, kto nie py­tając o powód smut­ku, pot­ra­fi spra­wić, że znów wra­ca radość."Przyjaźń.. Nie przejmuj się, jeśli na początku trudno Ci będzie odróżnić prawdziwych przyjaciół od fałszywych.. Teza podana w temacie jest dla Ciebie oczywista, bezdyskusyjna.. Znam wiele osób, które są bardzo skryte, nie potrzebują powierników, gdyż ich przyjacielem jest zwierze.. Masz 100 proc. pewności, że jest tak czy siak.. W dzisiejszych czasach, kiedy to goni nas życie, praca, kariera.. Wypracowanie na temat: «Przyjaźń» - dobry powód dla ucznia do myślenia o tym, co on sam wkłada w to pojęcie.Rozprawka - jak napisać?. Bezinteresownie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt